Spomeňme si na školský plagát, pomocou ktorého nás učili, ako sa vyvíjal človek zo spoločného predchodcu s opicou – od zhrbenej skoro opice s dlhokánskymi rukami k človeku vzpriamenému – Homo erectus. Za rovnú chrbticu údajne vďačíme chôdzi. Dnes však väčšinu dňa presedíme, čo sa už prejavuje aj na našom držaní tela – znovu sa predkláňame a hrbíme. V tomto smere akoby sme sa vracali na začiatok evolúcie človeka. Častou príčinou bolestí krížov a kĺbov je práve nedostatok prirodzeného pohybu a športov vhodných pre chrbticu a kĺby ako plávanie, pilates či joga.

Bolesť z nehybnosti

Sedavé zamestnanie spojené s prácou na počítači môže nielen za bolesť krížov, ale aj ramien, lakťov, zápästí, bedier či kolien. Systém svalov, šliach a kĺbov totiž umožňuje, že ak napríklad nesprávnym uchopením počítačovej myši preťažíte kĺb v zápästí, problém sa prejaví aj vyššie – v lakti a potom v ramene. Tak sa vám môže stať, že rýchlo pohnete hlavou a pocítite prudkú bolesť v krku (tzv. seknutie). Následná rehabilitácia je zdĺhavá, môže trvať aj dva mesiace, lebo vyžaduje súčasne niekoľko druhov procedúr – elektroliečbu, magnetoterapiu, masáže aj rehabilitačné cvičenie. Ak vás konečne celá skupina fyzioterapeutov dá do poriadku, nie aby ste prestali cvičiť! Problém sa totiž rýchlo vráti. Najhoršie je, ak sa bolesť stane chronickou. Vtedy už môže byť príčinou aj vážna degenerácia chrbtice, vysunutie medzistavcových platničiek, prípadne ich prasknutie. Potom aj neraz riskantná operácia. No opísané bolesti môže spôsobiť aj prievan či chladné počasie. Stačí, keď z vyhriateho priestoru, napríklad z električky, vyjdete spotení, ofúkne vás a sval prechladne. Naň zvyčajne postačia voľnopredajné lieky a suché teplo. No ak bolesť neprejde po pár dňoch, mali by ste navštíviť lekára.

Reuma či dna?

Kĺby však bolievajú aj z iných príčin. Ak ich bolesť sprevádza opuch aj zvýšená teplota a ráno sú stuhnuté, môže ísť o reumatoidnú artritídu. Najčastejšie postihuje kĺby prstov na rukách a palcov na nohách, zápästí a kolien. Časom sa môžu pre chorobu až zdeformovať. Reumatoidná artritída postihuje pol až dve percentá populácie, častejšie ženy. No na rozdiel od minulosti, dnes už na ňu zaberá medikamentózna aj biologická liečba. Dôležité je dodržiavať zdravotnú diétu a špeciálne cvičenia. Ďalším strašiakom kĺbov je dna, na ktorej vývoj má vplyv aj strava bohatá na mäso a mastné jedlá. Aj pri nej kĺby bolia, puchnú a ťažko sa ohýbajú. Jej liečba spočíva v diéte a liekoch proti zápalu a bolesti. Choroba sa však prejavuje vo vlnách – obdobia pokoja striedajú obdobia bolestí.

Artróze sa nevyhnete

No a napokon je tu artróza, diagnóza, ktorá označuje zanikanie chrupavky kĺbov vyplývajúce z veku. V lekárňach síce dostať aj voľnopredajné výživové doplnky pre poškodené chrupavky, ale nekupujte ich bezhlavo. Ideálne je, ak vám na liečbu artrózy predpíše liek lekár. Pri voľbe doplnku výživy si poriadne preštudujte spotrebiteľské testy.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.