Kým dovolenka býva relaxačná, nezabudnuteľná a zábavná, tiež so sebou prináša niekoľko možných rizík. Zvlášť, ak sa už rozhodnete cestovať na dovolenku v požehnanom stave.

Mali by ste v prvom rade zvážiť, či cestovanie ako také zvládnete, nehovoriac o tom, aký druh dopravného prostriedku si zvolíte, ako dlho bude trvať cesta, o aký druh oddychu ide a v neposlednom rade dostupnosť zdravotnej starostlivosti v mieste pobytu. Podľa gynekologičky MUDr. Štefánie Doričovej je najbezpečnejší pre cestovanie druhý trimester gravidity, pretože ranné nevoľnosti pominú, žena má viac energie a v tomto trimestri je jednak ukončená tzv. embryogenéza.

 

Lietadlo, auto, loď… V tehotenstve si dobre zvážte výber dopravného prostriedku

Významnú rolu v tehotenstve zohráva aj výber dopravného prostriedku. Iste sa vám bude cestovať pohodlnejšie v aute ako v autobuse, všakže? Už len pri pomyslení na niekoľkohodinovú cestu autobusom vás zrejme začínajú bolieť nohy. Niet divu, keď sa nemôžete poriadne natiahnuť alebo zastaviť vo chvíli, keď potrebujete na malú.

Či už si zvolíte auto, autobus, loď alebo lietadlo, konečné rozhodnutie je na vás, pretože jednoznačné obmedzenia neexistujú. No napriek tomu vám odporúčame poradiť so svojím gynekológom, ktorý pozná váš zdravotný stav najlepšie. Ak zvažujete cestu lietadlom, vedzte, že aj tu platia isté opatrenia, na ktoré upozorňuje doktorka Doričová: „Pri leteckej doprave však upozorňujem na tlakové zmeny, s ktorými častokrát bojuje aj netehotná žena či muž. Jednoznačne cestu lietadlom neodporúčam tehotným ženám, u ktorých sa v priebehu gravidity vyskytnú akékoľvek komplikácie, ktoré ohrozujú dieťatko alebo samotnú pacientku.“

 

Tehotenský preukaz spolu s liekmi majte poruke

Na čo myslíte ako prvé, keď sa začínate baliť? Na doklady, samozrejme. Takže hneď vedľa cestovného pasu či iných osobných dokladov si pribaľte tehotenský preukaz, ktorý je nevyhnutnou súčasťou batožiny. Rovnako nezabudnite na všetky lieky, ktoré pravidelne užívate. Nechcete si predsa pokaziť dovolenku.

Kúpanie v mori áno, bazény a termálne vody majú stopku

Ak ste typ ženy, ktorá si užíva relax výhradne v bazénoch a kúpanie v mori ju až tak neláka, mali by ste svoj postoj prehodnotiť. „Ak si chce žena poplávať, najlepším riešením bude kúpanie v mori. O bazénoch si dovolím pochybovať a termálna voda môže tehotnej uškodiť, takže tieto vody by som vylúčila. V tehotenstve je žena všeobecne vnímavejšia najmä na vaginálne infekcie, takže v tomto prípade by som kúpanie zvážila. Ak tak, nezabúdajme na probiotiká, najlepšie užívané lokálne a výmenu mokrých plaviek za suché,“ upozorňuje gynekologička.

 

Opaľovanie na priamom slnku je tabu

Všetci vieme, že pobyt na slnku má na náš organizmus pozitívne účinky. Dokáže nám zlepšiť náladu, podporí imunitu a doplní hladiny vitamínu D. Ak si však nechcete privodiť zdravotné ťažkosti v podobe dehydratácie či úpalu, rozhodne sa vyhýbajte pobytu na priamom slnku. Dôležitou súčasťou vašej letnej výbavy by mali byť všetky ochranné prostriedky, ako sú opaľovacie krémy, klobúčiky, rôzne tienidlá, primerané oblečenie a, samozrejme, dostatočný príjem tekutín v podobe čistej, nie však ľadovej vody.

 

S jedlom neexperimentujte

Dodržiavanie pitného režimu je v horúcich dňoch nesmierne dôležité pre každého, no u tehotných žien obzvlášť. Podobne je to aj v prípade stravy. „Nielen tehotná žena, ale všeobecne každý človek sám najlepšie vie, čo si môže dovoliť zjesť či vypiť. Každý sa sám pozná najlepšie. Avšak tehotná mamička musí už myslieť aj na svoje bábätko. Zbytočne neexperimentujme, vyvarujme sa alergizujúcim potravinám všeobecne, jedzme pravidelne v menších dávkach a nezabúdajme na už spomínaný dostatočný príjem tekutín. Pestrá strava s minimálnym množstvom sacharidov a strava obohatená o vlákninu a vitamíny je najlepšou voľbou,“ odporúča MUDr. Doričová.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

MUDr. Štefánia Doričová
Všetky články autora
Študovala na LF UPJŠ v Košiciach, po štúdiu pracovala 9 rokov na GPO vo Svidníku. V roku 2017 získala atestáciu z gynekológie a pôrodníctva na SZU v Bratislave. Popri práci na oddelení začala pracovať v ambulancii na poliklinike v Giraltovciach, kde pôsobí už šiesty rok. V rámci svojej praxe poskytuje komplexnú starostlivosť ako o tehotné, tak o gynekologické pacientky.