Drevokazná huba čaga – ryšavec šikmý (Inonotus obliquus), je bohatá na polysacharidy z radu glukánov, ktoré podporujú našu imunitu. Nášmu telu dodá minerály, kremík, železo, hliník, vápnik, horčík, sodík, zinok, meď, mangán alebo draslík. Je takisto zdrojom vitamínu B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B5 (kyselina D pantoténová), B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol). Čaga má silné antioxidačné účinky, obsahuje nielen fenolové zlúčeniny a chinóny, čo sú silné antioxidanty, ale predovšetkým nášmu telu vlastný enzým a antioxidant superoxid dismutáza (SOD). S vekom sa jeho produkcia v našom organizme výraznejšie znižuje. Najúčinnejšie je užívať SOD v prírodnej forme. Vôbec najvyššia koncentrácia tohto enzýmu je práve v hube čaga.

 

Boj brezy s hubou

Pýtate sa, ako je to možné? Strom napadnutý drevokaznou hubou aktivuje svoje obranné mechanizmy, aby dokázal eliminovať agresívne účinky huby. Čaga čerpá zvýšenú produkciu antioxidantu SOD z brezy. Boj brezy s hubou je však vopred prehratý. Čaga sa dosť rýchlo rozrastá a v poslednom štádiu nakoniec strom odumrie. Vysoká koncentrácia enzýmu tak zostáva v hube, ktorá strom zahubila.

Prevencia proti rakovine

Významné sú protinádorové účinky čagy voči rôznym druhom nádorových buniek (predovšetkým pri nádorových ochoreniach tráviaceho traktu, rakoviny prsníka a ženských orgánov), ktoré fungujú bez toho, aby zneškodnili zdravé bunky. Čaga sa odporúča ako prevencia proti vzniku rakoviny. Takisto zmenšuje nežiadúce účinky chemoterapie a môže tak byť vhodným doplnkom k štandardnej onkologickej liečbe. Výrazne posilňuje imunitný systém, zvyšuje chuť do jedla, čistí krv, regeneruje činnosť základných čističov – pečene a obličiek, potláča negatívne pôsobenie chemických liekov, aditív aj pesticídov na organizmus. Jej užívanie je vďaka obsahu enzýmov vhodné pri problémoch s pankreasom, zápaloch žalúdka, vredoch aj pri ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 3.3/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.