Drevokazná huba čaga – ryšavec šikmý (Inonotus obliquus), je bohatá na polysacharidy z radu glukánov, ktoré podporujú našu imunitu. Nášmu telu dodá minerály, kremík, železo, hliník, vápnik, horčík, sodík, zinok, meď, mangán alebo draslík. Je takisto zdrojom vitamínu B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B5 (kyselina D pantoténová), B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol). Čaga má silné antioxidačné účinky, obsahuje nielen fenolové zlúčeniny a chinóny, čo sú silné antioxidanty, ale predovšetkým nášmu telu vlastný enzým a antioxidant superoxid dismutáza (SOD). S vekom sa jeho produkcia v našom organizme výraznejšie znižuje. Najúčinnejšie je užívať SOD v prírodnej forme. Vôbec najvyššia koncentrácia tohto enzýmu je práve v hube čaga.
Boj brezy s hubou
Pýtate sa, ako je to možné? Strom napadnutý drevokaznou hubou aktivuje svoje obranné mechanizmy, aby dokázal eliminovať agresívne účinky huby. Čaga čerpá zvýšenú produkciu antioxidantu SOD z brezy. Boj brezy s hubou je však vopred prehratý. Čaga sa dosť rýchlo rozrastá a v poslednom štádiu nakoniec strom odumrie. Vysoká koncentrácia enzýmu tak zostáva v hube, ktorá strom zahubila.
Prevencia proti rakovine
Významné sú protinádorové účinky čagy voči rôznym druhom nádorových buniek (predovšetkým pri nádorových ochoreniach tráviaceho traktu, rakoviny prsníka a ženských orgánov), ktoré fungujú bez toho, aby zneškodnili zdravé bunky. Čaga sa odporúča ako prevencia proti vzniku rakoviny. Takisto zmenšuje nežiadúce účinky chemoterapie a môže tak byť vhodným doplnkom k štandardnej onkologickej liečbe. Výrazne posilňuje imunitný systém, zvyšuje chuť do jedla, čistí krv, regeneruje činnosť základných čističov – pečene a obličiek, potláča negatívne pôsobenie chemických liekov, aditív aj pesticídov na organizmus. Jej užívanie je vďaka obsahu enzýmov vhodné pri problémoch s pankreasom, zápaloch žalúdka, vredoch aj pri ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe.