Reč je o skupine tzv. úponových ťažkostí, ktoré sa môžu objaviť v blízkosti každého kĺbu (rameno, lakeť, koleno) a takisto v blízkosti päty. Bolesť postihuje začiatok svalov, kde sa vytvorí nehnisavý zápal. Z lekárskeho hľadiska je na vine preťaženie s následnými poruchami prekrvenia a látkovej výmeny na prechode svalov a šliach do kosti. Príčin môže byť niekoľko. Najčastejšie však problémy vznikajú zo stále sa opakujúcich činností. Typické sú bolesti úponov pri zaťažovaní, nosení nákupov a podobne. Problémy sa dokážu spustiť aj pri nesprávnom držaní myši pri počítači alebo pri sústavnom opakovaní pohybov pri manuálnej práci napríklad za pásom.

Práve monotónne preťažovanie svalov môže vyvolať rôzne diagnózy. Záleží totiž aj na druhu práce; kým u ľudí pracujúcich za počítačom často trápi tzv. syndróm karpálneho tunela, z manuálnej práce hrozí napríklad zápal šľachovej pošvy. Čo všetko nás teda môže postihnúť pri monotónnej namáhavej práci?

 

Myší syndróm

Česi majú pre tzv. myší syndróm naoko vtipne znejúce pomenovanie – myšitída. Nejde však o strasti malých hlodavcov, ale o syndróm, ktorý vyvoláva chybné držanie tela pri práci na počítači. Lekári ho nazývajú RSI (z angličtiny: Repetitive Strain Injury – zranenie spôsobené opakovanou záťažou). Syndróm sa spravidla prejavuje bolesťami v partiách ramien, ktoré sa môžu začať rozširovať do rúk. V tomto prípade je spúšťačom nesprávne používanie počítačovej klávesnice, konkrétne číselníka. Kvôli nemu je počítačová myš položená príliš napravo, takže ju nevieme obsluhovať bez vychýlenia ruky do strany. Účinnou prevenciou je preto prekladanie klávesnice v závislosti od druhu práce. Pri práci s myšou posuňte klávesnicu vľavo tak, aby myš mohla byť v strede a vy ste nemuseli zbytočne namáhať ruku vychyľovaním. Tiež sa oplatí investovať do kvalitnej myšky a ergonomickej podložky, ktorá vytvorí pre celú končatinu primeranú oporu.

 

Zápal šľachovej pošvy

Vzniká najmä pri fyzicky náročnej práci, keď sa šľachy kĺbov na rukách prepínajú a preťažujú. Ochorenie sa prejavuje bodavou a ťahavou bolesťou, dokonca kŕčom. Ruky „vyklepte“, prípadne si nimi krátko zacvičte – avšak pozor! Vyhýbajte sa extrémnemu ohýbaniu kĺbov. Zápal zmiernia špeciálne masti i lieky s obsahom kortizónu. Pri dlhodobom užívaní týchto typov liečiv sa však môžu dostaviť vážne negatívne vedľajšie účinky.

Tenisový lakeť

Svoj názov odvodzujú od hráčov tenisu, ktorí si chybným držaním rakety veľmi často spôsobujú práve toto poranenie. Prejavuje sa kŕčovitými bolesťami v lakti, ktoré často prichádzajú nečakane pri bežných činnostiach, napr. pri žehlení, skrutkovaní, upratovaní. Nanešťastie, tieto symptómy väčšina ľudí zanedbáva a nevyhľadá lekársku pomoc. Napriek tomu si ochorenie vyžaduje komplexnú liečbu, inak hrozí operácia.

Syndróm karpálneho tunela

Známe ochorenie z kancelárskeho prostredia postihuje najmä ženy. Nemusí sa však vyhnúť ani kuchárom, robotníkom či športovcom! Karpálny tunel tvoria kosti a väzivá v zápästí. Ak sú tie stereotypne zaťažované monotónnou činnosťou, tunel sa zužuje a vytvára tlak na nerv. Následne vzniká zápal, ktorý výrazne obmedzuje pohyblivosť zápästia a predlaktia, dokonca sa postupne stráca sila a citlivosť ruky. Veľmi dôležité je preto včasné podchytenie ochorenia. Napriek tomu sú však prvotné príznaky veľmi nenápadné: zhoršená koordinácia pohybov, mravčenie či pocit stŕpnutia, bolesť. Postupne sa môže pridať opuch ruky a prstov, ktorý neskôr môže znemožňovať vykonávanie bežných činností ako umývanie zubov či stlačenie kľučky. Syndróm karpálneho tunela je vážne ochorenie šliach a kĺbov, ktoré neradno podceňovať. Najúčinnejšou prevenciou je pri práci pravidelne cvičiť s rukami, ohýbať a krúžiť zápästím, striedať polohy a záťaž kĺbu. Ak sa vyskytnú bolesti, krátkodobo pomôže studený obklad či protizápalové lieky a masti. Avšak opatrne! Podobný typ liečiv môže po dlhodobom užívaní vyvolať negatívne vedľajšie účinky. Napriek tomu je potrebné toto ochorenie včas diagnostikovať a liečiť pod dohľadom odborníka. Môžete sa tak vyhnúť operačnému zákroku.

 

Ako riešiť zápaly svalov a šliach?

Najlepším riešením, podobne ako pri väčšine ochorení, je prevencia. Snažte sa vyvarovať preťažovaniu jednotlivých svalových partií a záťaž striedať. Ak pracujete za počítačom, ruky pravidelne precvičujte. Pri manuálnych činnostiach dbajte na správne držanie tela a počas prestávky sa poriadne ponaťahujte. Kým na začiatku ochorenia môže na zmiernenie bolestivosti postačiť studený obklad alebo chladivé masti, postupne vám lekár môže predpísať protizápalové lieky a krémy či tzv. kortikoidy. To však môže pri dlhšie trvajúcom užívaní spôsobiť nežiaduce účinky. Vhodnú alternatívu k tejto liečbe predstavujú lieky s obsahom vybraných enzýmov, ktoré ochorenie nepotláčajú, ale priamo ovplyvňujú priebeh zápalu. Ak sú telu pri liečbe zápalu dodávané enzýmy zvonku, pomáhajú zlepšiť prekrvenie, okysličenie a vyživenie postihnutého tkaniva. Výsledkom je zmiernenie bolesti a lepšia pohyblivosť kĺbu. Navyše, na rozdiel od protizápalových liekov, mastí a kortikoidov nemá užívanie enzýmov negatívne vedľajšie účinky.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.