Žlčník neznáša tučné mastné jedlá, ale ani stres. Ak máte žlčové kamene, je veľká pravdepodobnosť, že oň prídete. Ani to však nie je vždy zárukou, že vaše tráviace problémy pominú.

Tento orgán má približne 8 až 12 centimetrov a slúži ako zásobáreň žlče, pričom žlč sa v ňom zároveň zahusťuje. Pojme jej zhruba 50 až 80 mililitrov. Žlč je dôležitá najmä pri trávení a vstrebávaní tukov a látok, ktoré sú rozpustné v tukoch. Preto keď sa najeme, žlčník dostane signál, aby vypudil žlč do dvanástnika a tenkého čreva. Vtedy sa však môžu dať do pohybu aj žlčové kamene, ktoré nielenže dráždia žlčník a spôsobujú zápaly, ale môžu aj upchať výtok žlče. Vzniká klasická žlčová kolika, ktorá sa ohlasuje bolesťou.

Ako žlčové kamene vznikajú?

Predpokladá sa, že asi 20 percent dospelých ľudí má žlčové kamene, ktoré sa môžu nachádzať kdekoľvek v žlčových cestách, teda nielen v žlčníku. Častejšie trápia ženy ako mužov a najviac sa vyskytujú u ľudí, ktorí trpia nadváhou a obezitou (no nie je to pravidlo). „Vo všeobecnosti rozoznávame dva druhy žlčových kameňov – cholesterolové, ktorých je viac ako 80 percent, a pigmentové. Vznik pigmentových žlčových kameňov súvisí najmä s metabolickými a hematologickými ochoreniami, pri ktorých sa odbúrava krvné farbivo. To sa v konečnom dôsledku premieňa aj na žlčové farbivo, ktoré je základom pre pigmentové kamene. Pri vzniku cholesterolových kameňov zohráva dôležitú úlohu najmä naša strava. Keď jeme potraviny bohaté na cholesterol a tuky, môžeme očakávať, že skôr či neskôr sa nám z nich vyvinú žlčové kamene. Preto ich vidíme najčastejšie u obéznych ľudí,“ vysvetľuje vedúci lekár gastroenterologického a hepatologického oddelenia Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov Martin Huorka.

Ako ďalej hovorí, okrem kameňov malé množstvo prípadov žlčovej koliky spôsobujú aj poruchy motility (hybnosti) žlčových ciest alebo žlčníka, čím sa naruší proces vylučovania žlče.

Od nadúvania až po koliku

Žlčník sa väčšinou „ohlasuje“ po jedle. Na to, že máte problém práve so žlčníkom, vás môžu upozorniť rôzne príznaky – od tých jemnejších a nie veľmi bolestivých, až po závažné bolestivé stavy, keď musíte okamžite vyhľadať lekára. „Môže to začať veľmi ľahko, napríklad len neznášanlivosťou ťažkých a mastných jedál. To znamená, že keď zjete niečo mastné, vyprážané, máte pocit nevoľnosti, brucho je nafúknuté, grgá sa vám. V horšom prípade sa dostaví typická kolika, tlak a bolesť pod pravým rebrom, ktorá môže vystreľovať až pod pravú lopatku a vtedy treba vyhľadať lekársku pomoc a minimálne absolvovať sonografické vyšetrenie brucha a žlčníka. Keď odhalí žlčové kamene, treba sa poradiť s lekárom, ktorý na základ veľkosti, počtu kameňov a celkového klinického nálezu odporučí, čo ďalej,“ vysvetľuje lekár.

Už mi je lepšie. Som za vodou?

Veľa ľudí o svojich žlčových kameňoch ani len netuší. Ďalší o nich veľmi dobre vedia, pretože už napríklad mali žlčovú koliku a skončili s ňou na pohotovosti, ale keď sa im polepšilo, prestali sa tým zaoberať. Naučili sa vyhýbať mastným jedlám, aby žlčník zbytočne nedráždili a keď sa tak predsa len stane, užívajú rôzne voľnopredajné prípravky, ktoré povzbudzujú tvorbu a vylučovanie žlče a miernia kŕče, varia si bylinkové čaje a pár dní sú na žlčníkovej diéte. Čo na to hovorí lekár?  Keď síce máme žlčové kamene, ale nespôsobujú nám až také veľké problémy, treba dať žlčník von, alebo nie? „Odporúča sa dať ho von, pretože keď sú v ňom kamene príliš dlho, môžu predstavovať určité nebezpečenstvo. V prvom rade je to ako časovaná bomba, ktorá môže kedykoľvek vybuchnúť – kamene môžu podráždiť slinivku brušnú (pankreas) a vyvolať ťažký zápal podžalúdkovej žľazy, takzvanú nekrotizujúcu pankreatitídu, na ktorú je pomerne vysoká úmrtnosť. Druhé nebezpečenstvo je dlhodobé a síce, že kamene mechanicky dráždia stenu žlčníka a tým neustálym dlhodobým chronickým dráždením môžu vnikať určité zmeny na sliznici žlčníka, ktoré sa časom môžu zvrhnúť až na malígne rakovinové bunky.“

Zázraky nepomôžu

Na  internete je množstvo rád, ako si namiešať zázračný nápoj, ktorý rozpúšťa žlčníkové kamene. Odporúča sa tiež jablčný ocot a jablko. Gastroenterológ to však považuje skôr za výmysly, ako skutočnú pomoc: „Jablko je veľmi zdravé, ale žlčové kamene určite nerozpustí. Prospieva nám však tým, že obsahuje veľa vlákniny a blahodarne pôsobí na pohyblivosť čriev. Pravda ale je, že väčšina receptov, ktoré takto kolujú na internete, nemá žiadny vedecký podklad a my uznávame medicínu, ktorá je založená na dôkazoch. Medicínsky vieme žlčové kamene čiastočne rozpustiť, avšak len tie cholesterolové, a to za pomoci kyseliny ursodeoxycholovej. No nemusí to byť stopercentné. Liek, ktorý ju obsahuje, sa odporúča po operácii žlčníka alebo zákrokoch na žlčových cestách. Prípadne vtedy, keď je človek náchylný na tvorbu žlčových kameňov, aby sa netvorili zárodky pre ich vznik. No zatiaľ vieme stopercentne odstrániť žlčové kamene len chirurgickou cestou alebo endoskopicky. V prípade žlčových kameňov dnes odstraňujeme žlčník najčastejšie laparoskopicky, takže ľudia sa nemusia báť veľkej jazvy.“

Človek vie bez žlčníka normálne fungovať ďalej, jednoducho nám stačí žlč, ktorá sa vytvorí v pečeni a tečie priamo do dvanástnika. Preto po operácii netreba používať ani rôzne prípravky na podporu tvorby žlče, ako sa nás o tom opäť snaží presvedčiť internet a najmä ich predajcovia. „Niekedy sa ale stáva, že odporučíme užívanie kyseliny ursodeoxycholovej. Je to najmä vtedy, keď mal pacient mnohopočetné cholesterolové kamene a je riziko, že sa budú aj naďalej tvoriť v žlčových cestách,“ dodáva odborník.

Nemám žlčník, no bolesti ostali

Niektorí ľudia ale tvrdia, že hoci im žlčník vybrali, stále majú tráviace problémy. Síce bolesti nie sú také silné ako predtým, no predsa len sa musia vyhýbať mastným a najmä vyprážaným jedlám. Iní, naopak, si operáciu nevedia vynachváliť a vraj odkedy nemajú žlčník, nepoznajú bolesť brucha. Ako to teda je? Keď nám vyberú žlčník, je to podobné, ako keď prídeme o slepé črevo, alebo nie? Doktor Huorka pripúšťa, že operáciou sa naše tráviace ťažkosti skončiť nemusia. „Zhruba 60, možno až 70 percent ľudí funguje po odstránení žlčníka úplne bez problémov. Ale zvyšok môže aj naďalej pociťovať ťažkosti, ktoré mali aj pred operáciou a súvisí to s rôznymi záležitosťami. Vtedy treba v prvom rade pátrať po tom, či pôvodné ťažkosti, ktoré pacient mal pred operáciou, skutočne spôsobovali žlčové kamene v žlčníku alebo to bolo aj niečo iné. Mohli to byť napríklad rôzne funkčné poruchy tráviaceho traktu alebo zvyšných žlčových ciest, ktoré sú v pečeni a ústia ďalej do dvanástnika. No a okrem toho do hry vstupuje ešte osobnosť každého z nás. Ľudia, ktorí majú tráviace problémy, vrátane žlčových kolík, často žijú v strese, môžu byť psychicky labilní a to všetko prispieva k tráviacim ťažkostiam, pričom niekedy si ich môžu aj nahovárať.“

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.7/5. From 9 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.