Je pravda, že keď priberáme, väčšinou je to jednoducho preto, že sa nevhodne stravujeme – kalorický príjem je oveľa vyšší ako výdaj a v takom prípade naše telo začína ukladať tuk. Nie každý je ale ochotný si to priznať a vidieť veci objektívne. A tak hneď hľadáme za kilami navyše chorobu.

Kým ale zájdete k lekárovi, najskôr sa skutočne zamyslite nad tým, čo máte na tanieri a ako sa hýbete. Skúste si minimálne dva týždne zapisovať všetko, čo zjete a poznamenajte si aj fyzickú aktivitu, ktorou sa snažíte prijaté kalórie spáliť. Keď to urobíte a naozaj zistíte, že nie je dôvod, aby ste priberali, až potom začnite uvažovať o iných možných príčinách a vyberte sa k lekárovi.

 

PRI TÝCHTO ŤAŽKOSTIACH MÔŽETE PRIBERAŤ

Znížená funkcia štítnej žľazy

V súčasnosti je to najčastejšie autoimunitné ochorenie, pričom u žien sa diagnostikuje pätnásťkrát častejšie ako u mužov. Prejavuje sa spomaleným metabolizmom (môžete pri nej pribrať 5 až 10 kíl), nadmernou únavou, problémami so sústredením a pamäťou, vypadávaním vlasov, suchou pokožkou a zápchou. Bolieť vás nemusí vôbec nič a taktiež štítna žľaza nemusí byť zväčšená. Diagnostika tohto ochorenia je veľmi jednoduchá – stačí na to odber krvi.

Predčasná menopauza

Hormonálna nerovnováha prináša so sebou kolísanie hladiny estrogénu, čo môže mať vplyv aj na zvýšenie telesnej hmotnosti. Žena postupne stráca svalovú hmotu a zvyšuje sa u nej telesný tuk. K ďalším príznakom patrí kolísanie nálad, návaly tepla, zvýšené potenie, zníženie libida.

 

Syndróm polycystických vaječníkov

Je to hormonálne ochorenie, ktoré je často príčinou neplodnosti mladých žien. Vyznačuje sa vyššou produkciou mužských pohlavných hormónov a prejavuje sa zastavením ovulácie, nepravidelnou alebo chýbajúcou menštruáciou, nadmerným ochlpením, nadváhou, problémami s pleťou. Pomáha hormonálna liečba.

 

Nespavosť

Nedostatok spánku okrem iného negatívne ovplyvňuje aj produkciu hormónov. V organizme stúpa hladina hormónu hladu ghrelínu a, naopak, klesá produkcia hormónu leptínu, ktorý ovplyvňuje pocit nasýtenia. Vedecké výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí spia len 6 hodín denne, majú problém s udržaním ideálnej hmotnosti, ľahšie priberajú a ťažšie chudnú, aj keď sa snažia dodržiavať diétny režim.

Permanentný stres

Keď sme v strese, hladina cukru v krvi neprimerane kolíše. Je to preto, že stres v našom tele odpradávna vyvoláva reakciu – útek alebo boj. Ibaže na rozdiel od minulosti, v súčasnosti máme stres najmä z práce, pričom nepotrebujeme utekať ani bojovať. Telo to ale nevie. A keďže si myslí, že bude „útek alebo boj“, v strese sa do krvi vyplaví veľa cukru, aby svaly mali dostatok energie. Keď svaly cukor nespotrebujú, pankreas vyšle na pomoc inzulín, aby uviedol vysoké hladiny cukru do normálu. Rýchlo klesajúca hladina cukru nám ale signalizuje hlad a zvlášť chuť na sladké. Preto v strese tak často siahame po čokoláde a zákuskoch. Výsledkom je nadmerné priberanie.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.