Alergia, v preklade precitlivenosť, je neprimeraná reakcia nášho imunitného systému na bežné látky, na ktoré nealergický organizmus nereaguje. Alergická reakcia je sprostredkovaná tzv. špecifickými IgE protilátkami, ktorých tvorba sa dá zistiť napríklad vyšetrením ich prítomnosti v krvi.
Ak sa tvorba špecifických IgE protilátok nepotvrdí, príčinu hľadáme inde. Okrem „klasických“ alergií existujú aj tzv. intolerancie – precitlivenosti, ktoré nemajú imunologický podklad, ale sú spôsobené enzýmovou poruchou (nedostatočnou tvorbou alebo funkčnou poruchou enzýmu). Sem patrí napr. laktózová intolerancia, intolerancia kravského mlieka a histamínová intolerancia.
Histamínová intolerancia je stav, ktorý vzniká nepomerom medzi príjmom histamínu a schopnosťou organizmu odbúrať ho. Klinické prejavy histamínovej intolerancie sú veľmi pestré, medzi typické príznaky patrí nadúvanie, kŕče v bruchu, hnačka po príjme potravy, svrbenie a začervenanie pokožky, menej špecifické sú napr. migréna, chronická únava, bolestivá menštruácia. Ľudia s histamínovou intoleranciou by z jedálnička mali vylúčiť potraviny s vysokým obsahom histamínu.
V neposlednom rade treba pripomenúť aj tzv. oneskorené potravinové reakcie, ktoré pacienti skôr poznajú tiež pod názvom intolerancie a predstavujú zvyšný chýbajúci diagnostický článok pri podozrení na neznášanlivosť nejakej potraviny. Tieto potravinové reakcie môžu byť výsledkom zvýšenej priepustnosti črevnej steny pre zodpovedajúce potraviny. Vzhľadom na prenikanie potravín alebo zložiek potravín cez črevnú stenu do okolitého tkaniva môžu vznikať imunitné komplexy z IgG protilátok a potravín, ktoré sú uložené v tkanivách a môžu vyvolávať zápalové reakcie, ktoré následne vyvolajú rôzne ochorenia.